Array ( [0] => crawl ) Wykończenia wnętrz Łódź Plus M
Post image

U żródła histori sztuki

Historia sztuki
Sięgając genezy powstania sztuki ciężko jest nam określić kiedy tak naprawdę sztuka pojawiła się dlatego dzięki historii możemy określić mniej więcej czas narodzin pierwszych Rękodzieł gdyż słowo sztuka wywodzi się od łacińskiego słowa ars co w wolnym tłumaczeniu znaczyło tyle co umiejętność rzemiosło. W historii sztuki wyróżniamy 4 epoki w których owa sztuka przejawiała się po przez ręcznie wykonane ozdoby biżuterie malowidła na ścienne rzeźby jak równie rzeczy codziennego użytku. 
Pierwsza datowana na rok 40 000r -1200 p.n.e. jest epoka prehistorii narodzin pierwszych cywilizacji, w których sztuka przejawiała  się wraz z rozkwitem kultury minojskich mezopotamskich, a w późniejszych czasach w starożytności w cywilizcjach Grecji i Rzymu.  
Jednym prawdopodobnie z najstarszch dzieł, które można podpiąć pod słowo ars, odnaleziono w  hiszpanskiej Jaskini  z El Castillo malowidła dłoni i dysku  szacuje się na ponad 40 tys lat z czego uważane do tej pory za nastarsze malowidła z Abri Castelan szacuje się na 37 tyś lat. Prehistoria oprócz małowideł naściennych wykształciła takie umjętności jak obróbka różnego rodzaju materiału dzięki czemu postawały przedmioty do zastosowania codziennego jak również ozdoby, rzeżby, biżuteria. Jednym z przykładów może być Wenus z villendorfu <fotka>Jeśli mowa o najstarszych wyrobach nie sposób nie wspomniec o kulturze orynickiej, której dziełem najprawdopodbniej są postaci zwierzat i kobiet malowane na ścianach jaskiń  jak również ozdoby i figurki .
Niesamowicie piękne  wyroby znane nam z początku rozwoju cywilizacji przypisuje się ludowi scytów który zamieszkiwał tereny Azji i Europy wyrabiali oni prawdopodobnie  miedzy innymi przedmioty  ze złota znanym przykładem jest grzebień scytyjski z okresu brązu <foto>
Okres Prehistorii zostawił po sobie  dorobek w postaci budowli malowideł na ściennych   jak również rozwiązań architektonicznych dzięki czemu udoskonaliło się rzemiosło co pozwoliło na dalszy rozwój i zgłębianie terminu sztuki w późniejszych epokach .